Postaw na Słońce!
Nasza grupa „EcoVolt” ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Otwocku przystąpiła do projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”. W ramach projektu poszerzyliśmy swoją wiedzę w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. Dowiedzieliśmy się o sposobach wytwarzania energii, ich wpływie na środowisko, społecznych skutkach zanieczyszczania środowiska i zmianach klimatycznych oraz problemach z wyczerpywaniem się surowców, z których energia jest pozyskiwana. Poznaliśmy odnawialne źródła energii, ich efektywność energetyczną, sytuację Polski w tym obszarze w stosunku do innych krajów oraz możliwości wsparcia finansowego dla mikroinstalacji OZE. Następnie opracowaliśmy referat dotyczący fotowoltaiki.
W drugim etapie konkursu przystąpiliśmy do części praktycznej. Korzystając z udostępnionych w projekcie kalkulatorów opracowaliśmy raporty energetyczne dla trzech domów i budynku naszej szkoły. Rysując diagram kołowy uwzględniający zużycie energii w poszczególnych pomieszczeniach, wskazaliśmy w domach i budynku szkoły pomieszczenia najbardziej energochłonne, co umożliwiło nam opracowanie sposobów jej oszczędzania. Porównaliśmy też zużycie energii między poszczególnymi budynkami, wskazując przyczyny oraz z innymi odbiorcami energii: szkołą, firmami działającymi na terenie miasta Otwocka i w okolicy.
Kolejne zadanie realizowane było przy użyciu kalkulatora „Emisja i kompensacja CO2 oraz ekonomia rozwiązań fotowoltaicznych”. Na tym etapie dla każdego z czterech budynków określiliśmy emisję CO2, liczbę drzew potrzebnych do jej skompensowania, moc systemu fotowoltaicznego oraz liczbę modułów niezbędnych dla każdego budynku, ich wydajność, koszt instalacji oraz wartość prądu wyprodukowanego przez tę instalację. W ramach realizacji projektu przygotowaliśmy schematyczne plany budynków z naniesionymi na dachu panelami fotowoltaicznymi.
Podjęte przez nas działania w zespole „EcoVolt” znacząco wpłynęły na naszą wiedzę o mikroinstalacjach OZE i potrzebie stosowania urządzeń pozwalających wytwarzać energię w sposób ekologiczny, we własnym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki. Wiedzą zdobytą podczas realizacji projektu dzielimy się z innymi (społecznością szkolną, rodzicami, władzami szkoły i miasta oraz społeczeństwem Otwocka i okolic) zachęcając do stosowania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań.
APELUJEMY!
Dbajmy wszyscy o środowisko, w którym żyjemy! Stosujmy nowoczesne technologie pozyskiwania energii OZE! Możemy w ten sposób walczyć ze smogiem na terenie naszego miasta, obniżyć koszty wykorzystywanej energii oraz zadbać o bezpieczeństwo energetyczne dla naszych rodzin i instytucji.