Uroczystości przy pomniku „Katyń – 1940”
Osiemdziesiąt jeden lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Masowe represje, zbrodnia katyńska, deportacje na Syberię i utrata połowy terytorium – to najważniejsze, ale nie jedyne konsekwencje agresji Sowietów. Armia Czerwona zaatakowała Polskę niespodziewanie, a dysproporcja sił była bardzo duża na naszą niekorzyść. Zbyt duża aby się udało… Zbyt duża by wygrać… Zbyt duża wreszcie, by przeżyć…
Nasze siły na wschodzie były znikome, ponieważ absolutna większość armii polskiej była zaangażowana w walce przeciwko Niemcom. Sowieci twierdzili, że przyszli na pomoc uciśnionym Białorusinom i Ukraińcom. Następnie przeprowadzili sfałszowane wybory do rad tych krajów. W rezultacie, w głąb Związku Sowieckiego wywiezionych zostało kilkaset tysięcy Polaków.
Konsekwencją agresji sowietów była również zbrodnia katyńska, w ramach której, z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD wiosną 1940 roku zamordowali około 22 tys. polskich jeńców – oficerów, policjantów, urzędników, naukowców, lekarzy, którzy zostali wzięci do niewoli po 17 września 1939 roku.
Mimo wielu prób ukrywania i zakłamywania sprawy katyńskiej, dzisiaj już znamy prawdę i nie pozwolimy o niej zapomnieć, wierząc wciąż że…, by posłużyć się słowami pisarza – ” Prawda jest straszna, ale niewiedza jeszcze gorsza…»
Pod pomnikiem „Katyń – 1940”, który został odsłonięty 20 września 2009 roku, a honorowy patronat od kwietnia 2019 roku nad którym pełni społeczność szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku, z pełną świadomością, składamy kwiaty, oddając hołd bohaterom, którzy poświęcili życie za wolność i honor naszej Ojczyzny.
Fot.: Magdalena Solińska, Artur Wołoszynek