Archiwum wydarzeń

Otwarcie pracowni naukowej ufundowanej przez TESCO

Otwarcie pracowniW czwartek, 26 listopada 2009 r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Otwocku została otwarta jedna z najnowocześniejszych sal lekcyjnych w naszym kraju. Uczniowie i nauczyciele podczas lekcji będą mogli korzystać w niej m.in. z multitablicy, wizualizera czy kamery, aby łatwiej przyswajać wiedzę. Nowoczesna pracownia naukowa warta 50 000 złotych została ufundowana przez firmę Tesco jako główna nagroda tegorocznej edycji akcji „Tesco dla Szkół”.

Czwartek 26 listopada 2009 roku na długo zostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 z Otwocka. To właśnie w tym dniu Tesco przekazało szkole nowoczesną pracownię naukową — główną nagrodę w siódmej edycji programu „Tesco dla Szkół”, który w tym roku przyjął formę konkursu ekologicznego pt. „Dbajmy o środowisko, to takie proste!”. W uroczystości otwarcia nowej pracowni wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Otwocka oraz rodziców.

Wyposażenie nowoczesnej pracowni pozwala nauczycielowi przygotować ciekawą, urozmaiconą lekcję poruszającą wyobraźnię uczniów — może on uzupełnić zajęcia filmami, prezentacjami multimedialnymi, zdjęciami, wyświetlić na ekranie to, co właśnie oglądane jest pod mikroskopem cyfrowym.

Najważniejszym urządzeniem w całej pracowni jest multitablica. Podczas zajęć lekcyjnych można po niej pisać palcem, specjalnym pisakiem, a wszystko potem zamienić na formę cyfrową. Tablica pozwala także na korzystanie z niej wielu osobom jednocześnie, a uczniowie mogą przy jej pomocy zaprezentować pracę domową, którą przygotowali w domu na komputerze. Nauczyciel prowadzący lekcję może z kolei wykorzystać tablicę do zapisania przeprowadzonych zajęć, aby w formie elektronicznego dokumentu udostępnić ją uczniom, którzy np. byli nieobecni z powody choroby. Przykładów zalet całej pracowni jest wiele więcej.

Zanim pracownia trafiła do Otwocka uczniowie z naszej szkoły musieli zwyciężyć w eliminacjach wojewódzkich, a także pokonać piętnaście najlepszych szkół z całej Polski podczas Wielkiego Finału konkursu „Tesco dla Szkół”, który odbył się we wrześniu w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zespół z „dwunastki” wykazał się nie tylko wiedzą na temat zagadnień związanych z ochroną środowiska, a także praktycznymi umiejętnościami realizowania ich w swoim rodzinnym mieście.

Ogromną wartością był udział uczniów w konkursie organizowanym przez Tesco, ponieważ dzieci w ciekawym miejscu — Pałac Kultury i Nauki — przeżyły piękną przygodę, uczestniczyły w interesującej zabawie i zdobyły wiele doświadczeń kreatywnie i twórczo rozwiązując przygotowane zadania. Zdrowa rywalizacja z uczniami szkół podstawowych z całego kraju przyniosła uczestnikom wiele satysfakcji i przyczyniła się do wzrostu motywacji w podejmowaniu trudu i wysiłku — mówi Danuta Szyszko Dyrektor Szkoły. Dodatkowym atutem udziału w rywalizacji jest integracja naszego środowiska szkolnego. Do konkursu uczniów klasy 3d przygotowała pani Dorota Pucyńska, a znaczący udział mieli także rodzice. Jesteśmy bardzo zadowoleni z otrzymanego wyposażenia pracowni naukowej i cieszymy się tym bardziej, że konkursy ogólnopolskie skierowane do uczniów młodszych klas szkoły podstawowej są organizowane sporadycznie.

Program „Tesco dla Szkół”, którego celem jest poprawa wyposażenia polskich szkół, organizowany jest od 2002 roku. Przez ten czas Tesco Polska wyposażyła w nowoczesny sprzęt ponad 11 tysięcy gimnazjów i szkół podstawowych z całej Polski, a wartość przekazanych nagród wyniosła łącznie ponad 12 milionów złotych.

Siódma edycja akcji „Tesco dla Szkół” przyjęła formę dwuetapowego konkursu ekologicznego pt. „Dbajmy o środowisko, to takie proste!”, na który prace nadesłało prawie 500 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. W I etapie, na szczeblu wojewódzkim, zadaniem uczniów było przeprowadzenie w swojej okolicy akcji propagującej ochronę środowiska, a następnie udokumentowanie jej w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Szkoły, które zajęły pierwsze miejsce w województwie w każdej kategorii wiekowej, awansowały do ogólnopolskiego finału, który składał się z trzech konkurencji — testu wiedzy o ekologii, testu kreatywności i sprawdzianu umiejętności praktycznych w zakresie ochrony środowiska. Nagrodą główną w każdej kategorii wiekowej była nowoczesna pracownia naukowa warta 50 000 złotych.

Nad przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu Tesco czuwali patroni akcji – Ministerstwo Środowiska, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk oraz eksperci Fundacji „Instytut Nowoczesnej Edukacji”. Byli oni również członkami jury, które wybrało zwycięzców konkursu. Patronat medialny nad konkursem objęli dziennik „Polska The Times”, tygodnik „Tina” oraz „Gazeta Szkolna".

Uczniowie z całej Polski w ramach konkursu „Dbajmy o środowisko — to takie proste!” posprzątali w sumie 1500 hektarów lasów i terenów wokół szkół. Dzieci zebrały niemal 170 ton makulatury. W ramach projektów ekologicznych zaprojektowano 97 ogródków przyszkolnych i posadzono tysiące drzew i roślin. Niemal połowie zespołów, które wzięły udział w akcji udało się włączyć w działania przedstawicieli samorządów, rodziców oraz nauczycieli i uczniów z własnych szkół. W sumie w ramach konkursu na rzecz ochrony środowiska, zaangażowanych było 40 tysięcy osób: uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców i przedstawicieli samorządów lokalnych.

Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć w galerii.
 

Drukuj E-mail