Archiwum wydarzeń

Uczniowie z „Dwunastki” najlepsi

Finał konkursuW sobotę, 26 września w warszawskim w Pałacu Kultury i Nauki zespół uczniów z klasy IIId Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Dbajmy o środowisko – to takie proste!” . Akcja prowadzona była pod nazwą „Tesco dla szkół i dla środowiska 2009”, zorganizowana przez TESCO Polska, nad którą patronat merytoryczny objęła Fundacja Instytut Nowoczesnej Edukacji oraz Agencja Reklamowa Czart z Wrocławia. Celem konkursu było i jest propagowanie wiedzy o ochronie środowiska w najbliższym otoczeniu oraz zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół. Do konkursu zgłosiło się ponad 600 szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski.

Konkurs składał się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Etap wojewódzki rozpoczął się w połowie marca i trwał do 22 maja. W tym czasie klasa, jako jeszcze IId wraz ze swoją wychowawczynią Dorotą Pucyńską przygotowała pracę konkursową, w której opisała swoje badania i działania na rzecz ochrony środowiska. Praca przygotowana była pod hasłem: „Złóż kartonik, puszkę zgnieć i do kosza wrzuć ten śmieć! Chcesz żyć w czystym świecie, to segreguj śmieci!”

Uczniowie między innymi założyli Klasowy Klub Małego Ekologa i wydali Gazetkę Ekologiczną „Sosenka”, sadzili drzewka w Otwocku, m.in. podczas „Święta Sosny” razem z Panem Prezydentem Zbigniewem Szczepaniakiem. Zorganizowali loterię „Recykling pluszaka – drugie życie zabawki”, a zebrane w ten sposób pieniądze przekazali do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie i Fundacji „Nasza Ziemia”.

W szkole zorganizowali apele z okazji Dnia Ziemi, o tym jak należy segregować śmieci. Został zorganizowany konkurs plastyczny „Pomysł na odpady”. Uczniowie klasy IId zbierali makulaturę, puszki i baterie. Ciekawym przeżyciem była wizyta w Oczyszczalni Ścieków w Otwocku. Przeprowadzili wywiad z panią Ewą Ćwiek kierownik apteki Oficyna Medica przy ul. Andriollego 54 i dowiedzieli się, że przeterminowane lekarstwa to też odpady i należy je wyrzucać tylko w aptekach do specjalnych pojemników. Natomiast pani Marta Drzewiecka z firmy Remondis opowiedziała, jak powinniśmy segregować odpady i co się z nimi potem dzieje.

Praca tak bardzo spodobała się jury, że zajęliśmy I miejsce na etapie wojewódzkim. Szkoła w nagrodę otrzymała kamerę. Pierwsze miejsce w województwie automatycznie zakwalifikowało nas do Finału.

Przygotowania do etapu ogólnopolskiego – finału, zaczęły się już w tym roku szkolnym. Z klasy na finał mogła pojechać tylko dziewięcioosobowa reprezentacja uczniów. Byli to: Magda Gdowska, Ola Wasiak, Piotr Przeździecki, Ania Czartoszewska, Kacper Święch, Michał Grochal, Karolina Flis, Marta Święch i Karolina Szeremeta. Uczniowie mieli niecałe cztery tygodnie na przygotowanie się do konkursu.

Z całej Polski przyjechało prawie 800 uczniów z nauczycielami ze szkół podstawowych i gimnazjów. Nasz dziewiątka pod opieką pań Doroty Pucyńskiej i Edyty Ujazdowskiej podzielona na trzyosobowe drużyny wzięła udział w trzech konkurencjach finałowych, w których miała się wykazać wiedzą, kreatywnością, umiejętnością pracy w zespole i odpornością na stres. Był to: konkurs wiedzy, gdzie uczniowie mieli się wykazać dużą wiedzą merytoryczną na temat ochrony środowiska i przyrody, konkurs aktywności, w którym oprócz wiedzy przyrodniczej uczniowie musieli znać pojęcia z zakresu ekologii i stosować je w praktyce i konkurs kreatywności, podczas którego trzyosobowy zespół miał do wykonania zadanie polegające na kreatywnym i plastycznym opracowaniu określonej idei.

Uzyskaliśmy najwyższą ilość punktów i tak w swojej kategorii wiekowej zajęliśmy I miejsce w Polsce! A nasza szkoła otrzyma nagrodę o wartości 50 000 zł w postaci wyposażenia nowoczesnej pracowni naukowej. Będzie to między innymi: multitablica z oprogramowaniem, wizualizer, projektor, laptop, telewizor, programy multimedialne, mikroskop elektroniczny, model ciała ludzkiego, pomoce dydaktyczne (zestaw laboratoryjny, plansze demonstracyjne), meble szkolne (ławki i krzesła dla 30 uczniów).

Dzięki tak wyposażonej pracowni lekcje przyrody, ekologii, kształcenia zintegrowanego będą jeszcze ciekawsze niż do tej pory. Montaż oraz uroczyste przekazanie pracowni ma odbyć się w październiku. Nie możemy się doczekać!

Jestem bardzo szczęśliwa i dumna z moich uczniów. Przygotowali się do konkursu bardzo starannie, wykazali się niesamowitą wiedzą, umiejętnością pracy zespołowej i stąd tak wspaniały rezultat! Po ogłoszeniu wyników było wiele łez szczęścia i podskoków z radości.

Zdjęcia z finałów można zobaczyć w galerii.

Drukuj E-mail