Uczniowie z „Dwunastki” wygrywają!

Eko­logia oraz tro­ska o czy­stość śro­dowi­ska, w któ­rym ży­je­my są u­czniom „Dwu­nast­ki” bar­dzo do­brze znane. Ucz­nio­wie klasy 2d (Julia Rącz­ka, Agata Zie­liń­ska, Agniesz­ka Kac­przak, Ma­te­usz Pia­sec­ki, Kac­per Kwia­tek) pod o­pie­ką wy­cho­waw­czyni, pani Do­roty Pu­cyń­skiej, wzię­li u­dział w kon­kur­sie II e­dy­cji pro­gra­mu e­du­ka­cyj­nego „Eko-szko­ła” or­ga­ni­zowane­go przez firmę Pa­naso­nic i po­za­rzą­dową or­ga­ni­zację Foun­dation for Envi­ron­men­tal Edu­ca­tion.

Pro­gram „Eko-szko­ła” jest mię­dzy­na­ro­dowym pro­jek­tem e­du­ka­cyj­nym skie­ro­wa­nym do u­czniów szkół pod­sta­wowych w wieku 6–11 lat. Umoż­li­wia po­sze­rzenie wie­dzy o zmia­nach kli­ma­tycz­nych oraz spo­sobach o­chrony przy­ro­dy w cie­ka­wy i in­te­resu­ją­cy spo­sób. Celem kon­kur­su jest rów­nież ksz­tał­to­wanie przy­ja­znej po­sta­wy wobec śro­dowi­ska na­tu­ral­ne­go.

Kon­kurs skła­da się z trzech e­ta­pów: kra­jo­we­go, eu­ro­pej­skiego oraz świa­to­we­go – fi­na­łu. Aby wziąć u­dział w kra­jo­wym e­ta­pie kon­kur­su dzie­ci u­zupeł­nia­ły eko-pa­mięt­niki, za­miesz­czając w nich swoje wła­sne prze­my­ślenia i po­my­sły, a także wy­ko­nu­jąc zdję­cia oraz ry­sun­ki ob­ra­zu­ją­ce ich pracę. Przez kilka mie­się­cy u­cznio­wie prze­pro­wa­dzali ba­dania e­ko­logicz­ne oraz stwo­rzy­li kilka pro­jek­tów, które o­pi­sa­li w eko-pa­mięt­niku: jak zmniej­szyć ilość wy­rzu­ca­nych śmie­ci, stwo­rzy­li eko-grę, zor­ga­ni­zowali eko-lo­te­rię – „Dru­gie życie za­baw­ki”, pod­da­li re­cy­klin­go­wi stare meble, zbu­do­wa­li Eko-te­atrzyk z pu­de­łek po mleku i so­kach, młod­szym ko­le­gom z klas 0–3 za­pre­zen­to­wali przed­sta­wienie ku­kieł­ko­we „Raz, dwa, trzy – sprzą­ta­my” ucząc w ten spo­sób wła­ści­wej se­grega­cji od­pa­dów, sprzą­ta­li park, sa­dzi­li krze­wy i drzew­ka itp.

Na te­go­rocz­ną e­dy­cję kon­kur­su na eko-pa­mięt­nik zo­sta­ło na­de­słanych ponad 1350 prac z pra­wie 190 szkół pod­sta­wowych z całej Pol­ski. Miło nam za­ko­mu­ni­kować, że na­gro­dę głów­ną w II e­dy­cji kon­kur­su na eko-pa­mięt­nik w ka­te­go­rii klas 2–3 oraz do­dat­kową na­gro­dę spe­cjal­ną o­trzy­ma­li wła­śnie u­cznio­wie z o­twoc­kiej „Dwu­nast­ki”.

Na­gro­da głów­na to sprzęt marki Pa­naso­nic o war­to­ści 1500 zł, zaś na­gro­da spe­cjal­na to no­mi­na­cja do Edy­cji Eu­ro­pej­skiej Kon­kursu „Eko-pa­mięt­nik” oraz sprzęt marki Pa­naso­nic: pro­jek­tor mul­ti­me­dial­ny i ta­bli­ca in­te­rak­tyw­na.

Mamy na­dzie­ję, że praca u­czniów „Dwu­nast­ki” bę­dzie god­nie re­prezen­to­wać Pol­skę pod­czas eu­ro­pej­skiego etapu kon­kur­su. Trzy­ma­jąc mocno kciu­ki za nasze dzie­ciaki pa­mię­taj­my, że żyjąc na na­szej pla­ne­cie po­win­niśmy o nią dbać. Po­słu­żę się cy­ta­tem z Eko-przed­sta­wienia: „Każdy do­brze wy­cho­wa­ny czło­wiek se­gregu­je śmie­ci”.